Bu dünyada sizin için en özel olan kişiyi buldunuz ve hayatınızı birleştirmeye karar verdiniz. Bunun ilk adımı olarak nişan veya söz yapmayı planlıyorsunuz. Peki, söz veya nişan organizasyon işinin nasıl yapılacağı hakkında bir fikriniz var mı? Bu özel törenin kusursuz olması için nelere dikkat etmeniz gerekiyor? Antalya organizasyon olarak bu konudaki aklınızda yer alan bütün sorulara cevap vereceğiz. Yazımızın devamında söz ya da nişan organizasyonu ile ilgili merak ettiğiniz bütün detaylara ulaşabilirsiniz.

Nişan veya söz organizasyonu yapmak dışarıdan bakıldığında basit bir işlem gibi gözükür. Kıyafetler alınır, ortam hazırlanır, davetliler gelir ve tören yapılır şeklinde genel bir akış vardır. Fakat bu organizasyondaki hemen her detayın çok büyük bir öneme sahip olduğu kesinlikle unutulmamalıdır. Size küçük ve gereksiz gibi görünen detaylar, törenin daha iyi olmasına ya da hayal kırıklığı ile sonuçlanmasına neden olabilir. İşte bütün bu hususlara hakim olmanız ve söz organizasyon planlamasını doğru olarak yapmanız için dikkat etmeniz gereken hususlar aşağıda yer almaktadır.

1.   Nişan veya Söz Organizasyonuna Kaç Kişi Katılacak?

Nişan organizasyon planlaması yaparken, ilk olarak davetlilerin sayısı belirlenmelidir. Çünkü bu sayı, tutulacak salonun ne kadar büyük olması gerektiği konusunda size bir fikir verecektir. Eğer sayı doğru olarak belirlenmez ise söz organizasyon işi büyük bir hayal kırıklığına dönüşebilir. Şöyle ki; nişana gelen davetli sayısı, planlanandan fazla olursa, salon küçük gelecek ve organizasyon tam olarak yapılamayacaktır. Eğer gelen davetli sayısı az olursa, bu defada salonun büyük bir kısmı boş kalacak ve bu da eğlenceli ve heyecanlı bir ortam oluşmasını engelleyecektir. Bunun haricinde hazırlanan ikramların yetersiz kalması, çiftler için ayrılan bölümde sıkışıklık meydana gelmesi gibi çok daha farklı sorunlar yaşanabilir.

Davetlilerin sayısının belirlenmesi normalde son derece kolaydır. Ancak burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus, davetlilerle birlikte gelecek olan ekstra kişiler ve çocuklardır. Örneğin siz teyzenizi bir kişi olarak sayarsanız, onunla birlikte gelecek çocukları, eşi ve olası arkadaşları, salonun kapasitesinin aşılmasına neden olabilir. Bundan dolayı davetli sayısına ilişkin planlama yapılırken eş ve çocuklar da dahil edilmelidir.

Antalya organizasyon tarafından esnek bir davetli hesaplama sistemi kullanılmaktadır. Bu sistem sayesinde nişan sırasında davetlilerden kaynaklanan bir sorun meydana gelmemektedir.

2.   Davetli Listesi Nasıl Hazırlanır?

Yapılacak nişan ya da söze kimlerin davet edilmesi gerektiği noktasında bazı kafa karışıklıkları olabilmektedir. Davet edilecekler belirlenirken, içten dışa doğru gidilmesi yöntemi kullanılabilir. Örneğin damat adayının çekirdek ailesinden başlayarak, halkalar halinde tespit yapılabilir. Bu noktada herhangi birisinin atlanmaması çok önemlidir. Peki, davetli listesine kimler dahil edilmelidir?

Bu sorunun cevabı, nişanın yapıldığı yöreye farklılık gösterebilir. Bazı yörelerde sadece yakın akrabalar davet edilirken, bazı yörelerde ise davetli listesi nispeten daha geniş bir şekilde tutulur

Davetliler genellikle her iki tarafında çekirdek ailesi, arkadaşları, dayı, teyze, amca ve bunların çocukları şeklindedir. Fakat daha geniş katılımlı bir nişan yapılacaksa söz konusu listenin biraz daha uzatılması mümkündür.

3.   Davetliler İçin Yeterli Oturma Alanı Nasıl Ayarlanmalıdır?

Antalya organizasyon olarak bu noktada beklentilerinizi en üst seviyede karşıladığımızı bilmenizi isteriz. Söz konusu alan ayarlaması, son derece hassastır. Burada esas olan gelin ve damat adayın özel bir alanda bulunması ve bu alanın kendilerini tebrik etmek ve fotoğraf çektirmek isteyenler için de yeterli olmasıdır. Böylece gelin ve damat, nişan organizasyonu boyunca herhangi bir zorluk çekmemiş olacaktır. Ancak bu noktada gerekli özen gösterilmez ise gelin ve damat adayı için bahse konu tören, tam bir eziyete ve hayal kırıklığına dönüşecektir. Bu aşamada ilk olarak çiftin rahatlığı ve mutluluğu dikkate alınmalıdır.

Davetliler için yeterli oturma alanı düzenlenirken, olası takı töreni de dikkate alınmalıdır. Takı töreni ve pasta kesimi gibi ritüeller için de yeteri kadar alan bırakılmalıdır. Bunların ardından ise dikkat edilmesi gereken bir diğer önemli husus, davetlilerin hem rahat etmesi, hem de rahat bir şekilde törenleri izlemesidir. Gelin ve damadı rahat bir şekilde görmek, hemen herkesin en önemli beklentisi olacaktır.

Yukarıdaki hususlar dikkate alınarak oturma alanları düzenlenmelidir. Nişan organizasyon işi yapılırken bu noktalar kesinlikle atlanmamalıdır. Aksi takdirde farklı sorunlar yaşanabilir. Davetli listesinde yer alan davetli sayısında daha fazla oturma alanı olmalıdır. Çünkü gelenlerin yanında çocukları vs. olabilir. Bu hususlar dikkate alınmalı ve ekstradan oturma alanı hazırda bekletilmelidir.

4.   Nişan Süresi Ne Kadar Olacak?

Söz organizasyon yapılırken dikkat edilmesi gereken en önemli hususlardan birisi de süredir. Söz veya nişan töreni ne kadar sürecek sorusu doğru olarak cevaplanmalıdır. Törende yapılacaklar ve diğer detaylar dikkate alınarak bu sürenin belirlenmesi doğru olacaktır. Ancak bu noktada esneme payı bırakılması gerektiği de unutulmamalıdır.

Ortalama bir nişan organizasyon işleminin 2-3 saat sürdüğü söylenebilir. Bazı durumlarda nadiren de olsa süre 4 saate kadar çıkabilmektedir. Bu alanda ciddi bir tecrübesi olan firmamız, Antalya organizasyon işlerinin süre planlamasının özel olarak yapmaktadır. Sürenin belirlenmesinde mutlaka bir istişare durumu söz konusu olmalıdır. Anneler, babalar ve ilgili diğer kişilerin görüşleri alınmalıdır. Eğer süre olması gerekenden kısa tutulursa, her şey aceleye gelecektir. Yok, süre çok uzun olursa, bu defada salonun erken boşalması söz konusu olabilir ki, her iki durumda çok hoş değildir. Buradan hareketle sürenin öneminin farkında olunmalıdır.

Süre belirlenirken öncelikle misafirlerin ne kadar sürede hazır olacağı dikkate alınmalıdır. Misafir sayısına ve misafirlerin salona nasıl geleceklerine göre bu süre 10 ila 30 dakika arasında değişir. Yapılacak rakı töreni ve diğer detaylar da dikkate alınmalıdır. Daha sonra ise resim çektirmek isteyenlerin ciddi bir zaman alacağı unutulmamalıdır. Bütün bunlar göz önünde bulundurularak ortalama bir sürenin tespit edilmesi mümkün olacaktır.

5.   Nişan Konseptine Karar Verdiniz Mi?

Söz organizasyon ya da nişan organizasyonu yaparken rastgele bir planlama yapmak çok basittir. Belki söz konusu yöntem çoğu zaman işe yarar. Ancak söz organizasyon işinin vasattan öteye geçmeyeceği bilinmelidir.

Hayatınızı birleştirdiğiniz sürecin ilk adımı olan söz organizasyonunun son derece etkileyici ve kusursuz olması gerektiğini sakın unutmayın. Çünkü burada bahsedilen tören çok özeldir. Bunun için planlama sürecinin vasat olması, tam anlamıyla bir hayal kırıklığına neden olacağı kesinlikle unutulmamalıdır.

Antalya organizasyon planlaması yapılırken atılması gereken adımların başında konseptin belirlenmesi gelir. Konsept ve tema tespit edildikten sonra diğer planlamalar bunun çevresinde şekillenir. Böylece çok daha etkili sonuçlar alınması mümkün hale gelmiş olacaktır.

Hangi konseptin tercih edileceği konusu ise tamamen çiftin zevklerine ve beklentilerine göre farklılık gösterecektir. Sade ve asil görünen bir konsept tercih edilebileceği gibi lüks bir tema da tercih edilebilir. Bu noktada çok farklı seçenekler vardır ve bunlardan istenilenlerin tercih edileceğini söylemek yanlış olmayacaktır. Fakat bütün planlamanın söz konusu konsept etrafında yapılacağı unutulmamalıdır.

6.   Nişan Kıyafeti Nasıl Olmalıdır?

Nişan organizasyon işinde gelin ve damat adayının sürekli olarak ön planda olacağı kesinlikle unutulmamalıdır. Bundan dolayı yapılacak olan kıyafet seçimi çok büyük bir önem taşımaktadır. Kıyafet seçimine karar vermeden önce bir üst maddede belirlenen konseptin dikkate alınması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Bu bağlamda kıyafet seçiminin ortamın temasına uygun olması gerektiği söylenebilir.

Kıyafet seçimi için dikkat edilmesi gereken çok önemli noktalar vardır. Söz organizasyon kapsamında bütün gözlerin sizde olacağı dikkate alındığında, kıyafet konusunda hata yapmamanız gerekir. Öncelikle vücut tipinizi dikkate almalısınız. Bilindiği gibi armut, elma, kum saati ve dikdörtgen olarak ifade edilen farklı vücut tipleri vardır. Öncelikle hangi vücut tipine sahip olduğunuzu tespit etmeniz gerekir. Bu aşamadan sonra ise aşağıdaki maddelere göre seçim yapabilirsiniz?

 • Armut vücut tipine sahipseniz; abiye seçimi yaparken A kesim modelleri tercih etmeniz daha mantıklı olacaktır. Basen bölgesi ince ve dar olan modellerden uzak durmanız çok önemlidir.
 • Dikdörtgen vücut tipine sahipseniz; ya bel oyuntunuzun olduğunu gösteren bir kıyafet tercih edeceksiniz ya da dikkatlerin belinizden uzaklaşmasını sağlayacaksınız. Bu aşamada kemerli ve dekolteli kıyafetler işinizi görecektir.
 • Kum saati vücut tipine sahipseniz; seçim yapabileceğiniz çok geniş bir yelpaze vardır. Bu yelpazeden istediğiniz gibi seçim yapabilirsiniz.

Hava durumu da kıyafet konusunda belirleyici olacaktır. Eğer Antalya organizasyon kapalı bir mekanda yapılıyorsa hava durumunu dikkate almanıza gerek yok. Ancak açık havada bir tören düzenlenecekse mutlak surette bunu dikkate almalısınız.

7.   Nişan Çiçeği Nasıl Olmalıdır?

Nişan organizasyon içerisinde genellikle unutulan ve yer verilmeyen detaylardan birisi olan nişan çiçeği, gelini çok daha zarif ve asil gösterir. Bundan dolayı ihmal edilmemesi gereken bir detay olarak dikkat çeker. Nişan çiçeğinin hazırlatılması ya da hazır alınması gibi farklı seçenekler vardır. Bahse konu seçeneklerden istenilen tercih edilebilir. Ancak bu noktada uyuma dikkat edilmelidir. Antalya organizasyon yapılırken dışarıdan bakıldığında gelin adayında tam bir uyumun hakim olması gerekir. Aksi durumda ortaya çıkan görüntünün beklentileri tam olarak karşılamayacağı bilinen bir gerçek olarak dikkat çekecektir.

Söz organizasyon ya da nişan töreninde kullanılacak çiçeğin genellikle sade olması tercih edilir. Bu noktada çiçeğin damat ile uyum için kullanılacak bir araç olarak kullanılması gerektiği de unutulmamalıdır. Çünkü burada esas olan çiftin zarif görünmesidir. Çiçekte tercih edilecek renkler beyaz, pudra ve pembenin tonlarıdır. Bunların haricinde turkuaz ve mavinin diğer tonlarının da tercih edilmesi söz konusu olabilir. Yani gelin ve damadın zevklerine bağlı olarak farklı tercihler yapılabilir. Ancak genel uyuma uygun olmasına dikkat edilmesi gerektiği unutulmamalıdır.

8.   Damat ile Uyum Nasıl Sağlanır?

Nişan ya da söz organizasyon sırasında önemli hususlardan birisi de damat ile gelin adayı arasındaki uyumdur. Bu noktada temel işlevin kıyafetler tarafından sağlandığı kesinlikle unutulmamalıdır. Kıyafet seçimi yaparken ya da yaptıktan sonra damadın kıyafetlerini de dikkate almanız gerekir. Bu aşamada öncelikle renk uyumunun sağlanması gerekir. Fakat renk uyumu denildiğinde aynı renklerin tercih edilmesinden bahsedilmemektedir. Bu aşamada bazen kravat ile bazen fularla bazen de daha farklı bir kıyafet ile renk uyumunun sağlanması gerekir.

Kıyafetler arasındaki uyum son derece önemlidir. Damatların genellikle takım elbise giydiğini söylemek yanlış olmaz. Takım elbiselerin rengi ise siyah ya da koyu ton ağırlıklıdır. Bu aşamada kullanılan papyon ya da kravat ile uyum sağlamak mümkün olacaktır. Ayrıca nişan çiçeği ve diğer aksesuarlar da söz konusu uyum için çok önemli bir araç olarak dikkat çeker.

9.   Nişan Ayakkabısı Nasıl Olmalıdır?

Nişan elbisesini tamamlayan en önemli hususlardan birisi ayakkabılardır. Ayakkabıların seçimi, söz organizasyon öncesinde yapılmalıdır. Bu noktada farklı seçenekler olduğu bilinir. Ancak bunlardan hangisinin tercih edileceğine karar verilmesi son derece önemlidir. Öncelikle tercih edeceğiniz ayakkabının tipine karar vermeniz gerekir. Topuklu bir ayakkabımı sizin için daha uygun olacaktır, yoksa düz bir ayakkabı mı? Antalya organizasyon içerisindeki tema ve nişan kıyafeti dikkate alınarak buna karar verilmesi gerekir. Ancak uzun bir süre ayakta kalacağınız ve dar bir alanda olacağınız için topuklu ayakkabıdan uzak durmanız gerektiğini düşünseniz de bu doğru değildir. Özellikle giydiğiniz elbiseyi kaldırması ve sizi biraz daha uzun göstermesi için topuklu tercih etmeniz gerektiğini söyleyebiliriz. Ancak burada karar sizin.

Eğer uzun sayılacak bir boya sahipseniz, topuksuz ayakkabı tercih etmeniz gerekir. Bu aşamada damat adayının boyu da dikkate alınmalı ve giydiğiniz ayakkabı ile onun boyunu geçmemeniz gerekir. Ayrıca ayakkabının genel olarak rahat ve hafif olması, bir diğer önemli husus olarak dikkat çeker. Kesinlikle esnemeyen ve ayaklarınızı sıkan bir model tercih etmeyin. Çünkü uzun süre ayaklarınızda kalacağı için size ciddi şekilde baskı yapacaktır. Bu durum ise size ciddi şekilde rahatsızlık verebilir. Bu rahatsızlık ise dikkatinizin ayaklarınıza kaymasına neden olacaktır. Bütün bunlar dikkate alındığında, nişan organizasyon planlamasına göre istediklerinizi yapamayacak ve tören adeta sizin için bir işkenceye dönüşecektir.

Nişan ayakkabısının etrafına bir takım süsler eklenebilir. Bu noktada desenli kumaşlar tercih edilebilir. Hazır olarak satılan modeller tercih edilebileceği gibi kendiniz de gerekli süslemeler yapabilirsiniz. Çok fazla abartmadan ayakkabıya eklenecek birkaç detay ile ortaya çok özel ürünlerin çıkması söz konusu olacaktır.

10.      Nişan Saç Modeli Nasıl Olmalıdır?

Antalya organizasyon planlaması yapılırken saçların nasıl olacağı konusu kesinlikle atlanmamalıdır. Bu aşamada seçim yaparken birçok unsuru göz önünde bulundurmanız gerekir. Yani ezbere bir seçim yapılması doğru olmayacaktır. Giyilen kıyafet, yüz tipi, kıyafetin yakası ve diğer hususlar dikkate alınarak saç modeline karar verilmelidir. Aşağıda dikkat etmeniz gereken hususlar ve bunlara ilişkin saç modeli tavsiyeleri yer almaktadır. Nişan organizasyon planlaması yapılırken bahse konu hususlar mutlak surette dikkate alınmalıdır.

 • Oval bir yüz tipiniz varsa; bütün saç modellerini tercih edebilirsiniz. Sade topuz ve at kuyruğu modellerinin bu yüz tipi ile uyumlu olduğu bilinmektedir. Böylece hem çok kolay bir şekilde saçlarınız hazırlanır, hem de çok şık bir görüntü ortaya çıkmış olur.
 • Yuvarlak bir yüz tipiniz varsa; yandan ayrılan, dağınık topuzları tercih edebilirsiniz. Böylece yüzünüzün yuvarlak olan görüntüsü bir nebze daha ovale yaklaştırılmış olacaktır.
 • Kalp şeklinde bir yüze sahipseniz; tepeden bombeli topuzlar ilk tercihiniz olmalıdır. Söz organizasyon işinde verilecek karar ile daha farklı seçenekleri de değerlendirebilirsiniz. Ancak bu yüz tipine sıkı topuzlar ve geriye doğru taranan modellerin yakışmadığı söylenebilir.
 • Kare yüz tipine sahipseniz; bukleli yandan topuz önemli bir seçenek olarak dikkat çeker. Ayrıca uzun saçlara sahipseniz, yumuşak dalgaların olduğu modellere de yönelebilirsiniz.
 • Dikdörtgen yüz tipine sahipseniz; köşeli ve uzun bir yüzünüz var demektir. Bu yüz tipi için yanlara doğru hacim kazanan ve yüzün daha geniş görünmesini sağlayan kıvırcık ya da dalgalı modeller tercih edilebilir.

Bu aşamaya kadar yüz tipine göre saç modeli seçimi hakkında bilgi verdik. Fakat seçim için bunun dışında da bir takım kriterler olduğunu unutmamanız gerekir. Söz organizasyon sonrasında saç modeli tercihinizden pişman olmak istemiyorsanız, mutlaka giydiğiniz kıyafeti de dikkate almanız son derece önemlidir. Aksi takdirde seçiminiz tam bir hayal kırıklığına dönüşebilir.

 • V yakalı bir nişan elbisesi tercih ettiyseniz, açık ve dalgalı saç modellerine yönelebilirsiniz. Böylece V yakadan kaynaklanan açıklıkları saçlarınızla çok daha güzel hale getirebilirsiniz.
 • Kayık yakalı bir nişan elbisesi üzerinde karar kılmışsanız, saçlarınızı açık bırak büyük bir hata olabilir. Nişan organizasyon deneyimlerinden yola çıkarak bu tip elbise için zarif topuzlar ve at kuyruğu modelleri tercih edilebilir.
 • Hakim yaka bir elbise ile söz organizasyon içerisinde yer alacaksınız, balerin topuz iyi bir seçim olacaktır. Kıyafette sırt dekoltesi varsa at kuyruğu modelleri de tercih edilebilir.

Eğer alışılmışın dışında modeller üzerinde duruyorsanız, konsepti ile uyumlu olacak modelleri de tercih edebilirsiniz. Bu aşamada tercih edebileceğiniz çok sayıda seçenek olduğunu bilmeniz gerekir. Bunlardan öne çıkanlar şunlardır:

 • Romantik saç modelleri; yarım toplanan topuzlar ile bunların üzerinde yer alan inci taneli tokalar muhteşem bir görüntü oluşturacaktır. Söz konusu modeller sayesinde çok daha asil ve zarif bir görünüm kazanabilir ve herkesin size hayranlıkla bakmasını sağlayabilirsiniz. Antalya organizasyon deneyiminden yola çıkarak, tercih edilmesi gereken modeller arasında bu tip modellerin önemli bir yer tuttuğunu söylemek yanlış olmaz.
 • Bohem saç modelleri; özgür ruhlu gelin adayları için en iyi seçeneklerden birisidir bohem modeller. Örgü saç modelleri, bu tarzın vazgeçilmezleri olarak görülür. Çiçeklerle süslenen bu modellerin beklentilerinizi en üst seviyede karşılayacağını söylemek yanlış olmaz.
 • Vintage saç modelleri; son dönemlerde daha fazla tercih edilen modeller arasında gösterilebilir. Eski tarzdaki modellerin modern anlayışla yeniden yorumlanması olarak tarif edilecek bu modeller ile nişan ya da söz organizasyon içerisinde bütün dikkatleri üzerinize çekeceksiniz.

Nişan organizasyon içerisinde kullanabileceğiniz saç modellerine ilişkin genel bilgiler bu şekildedir. Fakat burada bilinmesi gereken temel husus, herkes kendi içinde özeldir. Yani buradaki bilgileri mutlaka dikkate alın, ancak kendi tecrübe ve hisselerinizi göz ardı etmeyin. Böylece çok daha isabetli seçimlerde bulunacağınızı görmüş olacaksınız.

Saç modeli noktasında iyi bir kuaför seçmeniz gerektiğini unutmayın. Bunun için ise nişan organizasyon öncesinde randevu almanız gerekir. Çünkü kuaförler genellikle yoğun olmakta ve istenen zamanda boşluk bulunmayabilmektedir. Kuaför seçerken detaylı bir araştırma yapılmalı ve daha önce kaliteli işler çıkarmış ve alanında tecrübeli olanlardan birisi tercih edilmelidir. Hatalı bir tercih, bütün organizasyonun berbat olmasına neden olabilir.

11.      Nişan Makyajı Nasıl Yapılır?

Nişan organizasyon yapılırken elbise seçimi, saç modeli ve ayakkabı gibi detayların haricinde makyajın da son derece önemli olduğunun unutulmaması gerekir. Bu aşamada makyaj seçimine özel bir önem verilmesi gerekir. Her detayın göz önünde bulundurulması son derece önemlidir ve hiçbir ayrıntı atlanmamalıdır. Aksi takdirde ortaya çıkan sonucun ciddi bir hayal kırıklığı olacağı kesinlikle unutulmamalıdır.

Antalya organizasyon detayları incelendiğinde, nişan ya da söz töreninin odak noktasının gelin adayı olduğu söylenebilir. Bu bağlamda hatalı bir makyajın ciddi sorunlara neden olacağı bilinmelidir. Makyaj seçimi yapılırken, seçilen ayakkabıdan törenin yapıldığı ortama kadar bütün detaylar göz önünde bulundurulmalıdır.

Makyaj yapılırken genellikle elbise ve saç modeline odaklanılması gerektiği de bilinen bir gerçektir. Çünkü bunlar arasında ciddi bir uyum olması gerekir. Örneğin nişan organizasyon için sade bir elbise tercih edilirken, iddialı bir makyaj yapılması ciddi bir uyumsuzluk meydana getirir. Bunun sonucunda ise ortaya çıkan sonucun koca bir hayal kırıklığından öte olmadığı söylenebilir. Bu bağlamda insanların makyajı bir bütün olarak düşünmesi gerekir. Aşağıda makyaj seçimine ilişkin bir takım detaylar yer almaktadır. Söz konusu detaylar şu şekildedir:

 • Gösterişli elbiselere göre makyaj yaparken gösteriş yine ön planda olmalıdır. A kesim ya da prenses tasarımlı elbiseler için özellikle buğulu göz makyajın son derece önemli bir detay olduğu unutulmamalıdır. Ten renginden iki ya da üç ton daha koyu olan ruj kullanılması, nişan organizasyon için uygun olacaktır.
 • Sade bir elbise seçmişseniz, asaleti ön plana çıkarmak istemişsiniz demektir. Bu tür elbiseler için de sade bir makyaj yapılması uygun olur. Ancak makyajda dikkat çekici bir nokta yakalamaya çalışabilirsiniz. Örneğin dudaklarınızı normale göre biraz daha kalın gösterebilirsiniz. Ya da takma kirpik kullanabilirsiniz.

Elbise detayından sonra genel tarzın dikkate alınması gerekir. Antalya organizasyon içerisinde bu hususun da son derece önemli olduğunun unutulmaması gerekir. Tercih ettiğiniz genel temaya uygun bir makyaj ile tam bir uyum sağlayabilirsiniz. Buna ilişkin diğer detaylar ise şu şekildedir:

 • Klasik bir tarzı benimsemişseniz, kırmızı ruj ve siyah eyeliner sizin en önemli araçlarınız olacaktır. Ten ve elbise renginize göre bunların farklı tondaki renklerini de tercih edebilirsiniz.
 • Romantik bir bakış açısı olsun istiyorsanız, soft tonlardaki makyaj seçeneklerini inceleyebilirsiniz. Çok ince bir eyeliner, pudra tonlarında far ve ruj ile istediğiniz gibi bir makyaj yapmanız mümkün olacaktır.
 • Vintage bir tarzda nişan organizasyon planlamışsanız, makyajınız da buna uygun olmalıdır. Mat kırmızı ruj, uzun kirpikler ve ince bir eyeliner ile istediğiniz gibi bir makyaj yapabilirsiniz.
 • Sadece bir makyaj yaparak zarafetinizi öne çıkarabilirsiniz. Bunun için yapmanız gereken ise ince eyeliner ve rimel kullanımıdır. Şeftali ve pudra rengi ruj ve far kullanımı ile makyajınızı daha da mükemmel hale getirebilirsiniz.
 • Bohem tarzda bir saç modeli ve elbise seçmişseniz, makyajın bunlara uygun olması için aynı şekilde bohem tarzsa olması gerekir.

Nişan makyajına ilişkin detaylar genel olarak bu şekildedir. Tekrar vurgulamak gerekirse söz konusu işlemler için mutlak surette bütüncül düşünülmesi gerekir. Bundan dolayı söz organizasyon yaparken ayakkabıdan saç modeline, elbiseden makyaj seçimine kadar bütün detayların birbiri ile bağlantılı olduğunu kesinlikle unutmayın.

Söz organizasyon içerisinde önemli bir yer tutan makyajın damat adayıyla birlikte planlanması gerektiği de söylenebilir. Çünkü sade bir makyajın haricinde yapılacak olan makyajların önemli bir değişime neden olduğu söylenebilir. Bu noktada damat adayının da fikrinin sorulması gerekir. Böylece ortaya çıkan sonuç, her iki tarafın da memnun eder.

12.      Nişanda Davetlilere Ne İkram Edilir?

Nişan veya söz organizasyon içerisinde bir diğer önemli nokta ise davetlilere verilecek olan ikramlardır. Bu noktada farklı seçeneklerin olduğundan bahsetmek yanlış olmaz. Ancak burada belirleyici olan bazı önemli noktalar vardır. Örneğin nişanın ne kadar süreceği ya da nerede yapılacağı gibidir. Antalya organizasyon dahilinde bu husus özel olarak değerlendirilmelidir.

Davetlilere verilecek ikramın bir kısmı ufak atıştırmalık tarzında olması gerekir. Diğer kısmı ise içeceklerden oluşmalıdır. Kurabiye ve kuru pasta, bu noktada önemli bir seçenek olarak dikkat çeker. Ayrıca kuruyemiş de değerlendirilmelidir. Bütçe ve nişanın ne kadar süreceğine ilişkin bu seçeneklerden uygun olanlar tercih edilebilir. Yemek ise genellikle ikram edilmez. Çünkü nişan organizasyon süresi 2-3 saattir ve bu sürenin önemli bir kısmının yemeklerin servis edilmesi ve yemeklerin yenilmesi ile geçmesi, mantıklı bir seçim olmayacaktır.

Davetlilere verilecek bir diğer ikram ise pastadır. Gelin ve damat adayının kesecekleri nişan pastası, davetlilere ikram edilmelidir.

13.      Nişan Pastası Nasıl Olmalıdır?

Nişan pastası, törenin en önemli simgeleri arasında yer alır. Bundan dolayı Antalya organizasyon içerisinde bahse konu hususa özel bir önem verilmesi gerekir. Pastanın rasgele değil, konsepte uygun bir şekilde seçilmesi son derece önemlidir. Bunun için dikkatli olunması ve detaylı bir süreç sonunda karar verilmesi gerekir.

Pasta seçimi yapılırken bunun aynı zamanda davetlilere ikram edilmesi de sağlanabilir. Ya da ortada gösterişli bir pasta kesilirken, davetlilere daha farklı bir pasta ikram edilebilir. Bu husus, davetli sayısına bağlı olarak farklılık gösterebilir.

Tercih edilecek pastanın en az iki, en fazla da beş katlı olması gerekir. Daha küçük ve daha büyük olan pasta seçeneklerinin nişan organizasyon için uygun olmadığı söylenebilir. Burada dikkat edilmesi gereken en önemli husus pastanın rengi ve üzerindeki motiflerdir. Eğer sade bir tema hakim ise beyaz bir pasta ve üzerinde zarif süslemeler tercih edilebilir. Yani konsept ile uygun bir seçenek olması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır.

Nişan organizasyon yapılırken pastanın daha önceden planlanması gerektiği unutulmamalıdır. Örneğin üç katlı bir pasta düşünüyorsunuz ve bunun üzerinde gelin ile damadın resimlerinin olmasını istiyorsunuz. Bunun için planlamayı önceden yapmalı ve siparişi de yine önceden vermelisiniz. Aksi takdirde istediğiniz zamana yetişmeyebilir.

14.      Nişan Süslemeleri Nasıl Olmalı?

Nişan organizasyon için karar verilen konsept, süslemelerin temelini oluşturacaktır. Süslemelerin nasıl olacağı, ne gibi detayların bulunacağına dair bütün hususlar, bu çerçevede şekillenecektir. Antalya organizasyon için bu husus son derece önemlidir ve gerekli başarı sağlandığı takdirde çok daha etkili sonuçlar alınacaktır.

Her detayın kendi içinde ayrı ayrı düşünülmesi gerektiği unutulmamalıdır. Aşağıda bazı detaylara ilişkin bilgiler yer almaktadır.

 • Nişan Masası

Söz organizasyon için herkesin gelin ve damat adayına odaklanacağı dikkate alındığında, bu masanın son derece önemli olduğunu söylemek yanlış olmaz. Öncelikle masanın şekline ve rengine karar verilmesi gerekir. Bu noktada son derece dikkatli olmak gerekir. Genellikle sade renklerin başarılı olduğu söylenebilir. Ancak bazı temalar için daha farklı renkler de kullanılabilir.

 • Masa Aksesuarları ve Süslemeleri

Nişan masasının süslenmesi gerekir. Sıradan bir masa şeklinde kullanılması, tam anlamıyla bir hayal kırıklığına neden olacaktır. Bundan dolayı süslemeler yapılmalıdır. Süslemeler için masanın üzerine biblo, gül, yüzük gibi farklı aksesuar ürünleri yerleştirilebilir. Gelin ve damat adayının isimleri ya da baş harflerinin de mutlak surette masada olması gerekir. Ayrıca masa örtüsündeki her bir detay, temaya uygun olmalıdır. Böylece beklentilerin tam olarak karşılandığı bir ürün ortaya çıkmış olacaktır.

 • Nişan Masası Arka Dekoru

Nişan masasının arkasının tamamen boş bırakılması gibi bir hata yapılmamalıdır. Unutulmamalıdır ki, nişan organizasyon için çekilecek resimlerin önemli bir kısmı burada olacaktır. Bundan dolayı da masanın arkasındaki bölümün de süslenmesi gerekir. Bunun için o bölgede yer alan perde kullanılabilir ya da o bölge için seyyar bir perde getirilebilir. Böylece perdenin üzerine iğneleme yapılarak rahat bir şekilde gerekli süslemeler gerçekleştirilecektir.

 • Sandalye ve Masaların Süslenmesi

Davetlilerin oturacakları masa ve sandalyelerin de süslenmesi gerekir. Bu noktada ekstra bir özen gösterilmesi son derece önemlidir. Masa ve sandalyeler olduğu gibi kullanılmamalı ve mutlaka bunlar süslenmelidir.

15.      Nişanda Hangi Takılar Takılır?

Söz organizasyon içerisindeki en önemli bölümlerden birisi de takılacak olan takılardır. Bu aşamada farklı uygulamalar yapılabilir. Sadece yüzükler takılarak tören tamamlanabileceği gibi ekstradan takıların takılması da söz konusu olabilir. Bu hususu da yine maddeler halinde incelemek daha mantıklı olacaktır.

 • Nişan Yüzükleri

Nişan organizasyon içerisindeki en önemli hususlardan birisinin bu olduğu söylenebilir. Bundan dolayı yüzük seçimlerinin olabildiğince dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi gerekir. Yüzük modeli seçeneklerinin sayısı oldukça fazladır. Örneğin bunlar arasından pırlantalı olan modeller tercih edilerek çok daha kıymetli seçenekler tercih edilebilir. Minik pırlantalarla bezenmiş olan modeller, hem beklentilerini fazlasıyla karşılar, hem de karşı tarafa verilen kıymeti sembolize eder. Bunun dışında çift renkten oluşan beyaz ve sarı altının birlikte kullanıldığı modeller de vardır.

 • Gelin Adayına Takılacak Takılar

Yüzüklerin haricinde Antalya organizasyon içerisinde farklı takıların takılması da söz konusu olabilir. Özellikle geline ekstradan takılması, farklı yörelerdeki adetler arasındadır. Bunlar kolye, küpe ve bileklik gibi parçalardan oluşan settir. Bunun dışında saat ve benzer seçeneklerin takılması da mümkündür.

 • Damat Adayına Takılacak Hediyelikler

Geline takıldığı gibi damat adayı içinde ekstralar vardır. Bahse konu ekstraların başında saat gelir. Nişan organizasyon içinde takılan saat, damat için uzun ömürlü bir hediyedir, bundan dolayı kaliteli olanlardan birisinin seçilmesi gerekir. Bunun dışında cüzdan ya da benzer aksesuarların hediye edilmesi de söz konusu olabilir.

16.      Yüzükleri Kim Takacak?

Nişan veya söz organizasyon içerisindeki en önemli noktalardan birisi de yüzüklerin takılma anıdır. Hatta bu törenin en can alıcı noktasının yüzük takma anı olduğunun söylenmesi yanlış olmayacaktır. Çünkü yüzükler, gelin ile damat adayının hayatlarını birleştirmekte ve bundan sonra birlikte yürüyeceklerini adeta sembolize etmektedir. Bundan dolayı yüzüklerin takılmasının doğru olarak planlanması gerekir. Peki, yüzükleri kim takacak?

Burada gerçekleştirilen nişan organizasyon içerisindeki yüzük takma, sadece bir eylemden oluşmamaktadır. Yüzükler takılmadan önce günün önemine binaen bir konuşma yapılması gerekir. Söz konusu konuşmayı yapacak birisinin yüzükleri takması gerektiği kesinlikle unutulmamalıdır. Bunun için herkes tarafından sevilen, topluluk önünde rahat bir şekilde konuşabilen ve hitabeti güçlü olan birisinin seçilmesi son derece önemlidir. Bütün bunların dışında konuşmayı yapacak olan kişinin seçiminin gelin ve damat adayı tarafından birlikte yapılması gerektiği de unutulmamalıdır. Antalya organizasyon planlanmasında bu hususa özellikle dikkat edilmeli ve yüzükleri takacak kişi rasgele belirlenmemelidir.

Yüzükleri takacak kişinin genellikle aile büyüklerinden birisi olması gerektiği yönünde bir görüş vardır. Bu görüş bir noktaya kadar doğrudur, ancak her zaman bunun doğru olmadığının da bilinmesi gerekir. Örneğin aile büyüklerinden birisi herkes tarafından sevilebilir ve saygı görebilir. Ancak hitabet noktasında yeterli değil ise bu kişinin yüzükleri takması ve bu esnada etkileyici bir konuşma yapması mümkün olmaz. Bundan dolayı burada sadece aile büyüklerinden birisi olma konusuna değil, aynı zamanda hitabeti güçlü olma noktasına da odaklanılmalıdır. Antalya organizasyon yapılırken, salondaki bir görevliden bu törende görev alması istenebilir. Firma olarak sizin bu yönde bir isteğiniz olduğu takdirde, gerekli desteğin sağlanacağından şüphenizin olmaması gerektiğini ifade etmek isteriz.

17.      Nişan Tepsisi Nasıl Olmalıdır?

Yüzüklerin takılması için kullanılan nişan tepsisi, günümüzde son derece özel süslemelerden oluşan bir ürün olarak dikkat çeker. Bahse konu ürün ile ilgili olarak özel bir hazırlık yapılması gerektiği unutulmamalıdır. Antalya organizasyon noktasında oldukça deneyimli olan firmamız, bu noktada size yardımcı olacaktır. Farklı seçenekler arasında seçim yapabilir ve kendi temanıza uygun olan nişan tepsisini gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.

Bu noktada dikkat edilmesi gereken hususların başında belirlenen konsept gelir. Örneğin sade bir temaya karar verdiğinizi varsayalım. Her taraf beyaz rengin hakim olduğu süslemeler ile dolu olsun. Nişan tepsisinin de beyaz ağırlıklı ve sade olması gerekir. Yani nişan organizasyon için hayati öneme sahip olan temanın etkileri, tepside de görülmelidir. Aksi takdirde tepsi, son derece kötü ve sırıtan bir görüntü oluşturacaktır. Peki, nişan tepsisi nasıl olmalıdır?

Söz organizasyon için çok önemli olan tepsinin üzerinde bir takım motifler ve süslemeler yer alır. Bunların başında yüzüklerin bulunduğu yüzük kutusu gelir. Gelin ve damat adayının yüzükleri için ayrı kutuların olması söz konusu olduğu gibi, tek bir yüzük kutusu da tercih edilebilir. Bunun haricinde mutlak surette gelin ve damat adayının isimlerinin baş harfleri olması gerektiği unutulmamalıdır. Bu noktada insanların son derece dikkatli olması ve bu detayı atlamaması gerekir.

Nişan tepsisinde olması gerekenlerin başında ise yüzükler gelir. Yüzükler, kırmızı bir kurdele ile birbirine bağlı olmalıdır. Bu kurdele üzerine belli aralıklarla nazar boncuğu yerleştirilebilir. Böylece çok daha güzel bir görüntü elde edilmiş olacaktır. Bunların haricinde küçük biblo ya da benzer ürünlerin de tepsi üzerinde yer alması söz konusu olabilir. Kendi zevk ve anılarınıza bağlı olarak farklı süslemeler ile tepsinin biraz daha zenginleşmesini sağlayabilirsiniz.

Seçebileceğiniz farklı nişan tepsisi modelleri var. Bunlar arasından istediğinizi seçtikten sonra üzerinde bir takım ufak değişiklikler yapabilirsiniz. Söz konusu modeller ve bunlara ilişkin kısa açıklamalar aşağıda yer almaktadır.

 • Gümüş Nişan Tepsisi: Adından da anlaşılacağı gibi gümüş olmasa da gümüş rengine sahip, metal bir tepsidir. Söz konusu tepsinin üzerinde iki adet yüzük kutusu ve bir takım süslemeler yer alır.
 • Aynalı Nişan Tepsisi: Altın rengi kaplamalardan oluşan bu modelin iç kısmı tamamen aynadır. Böylece üzerine yerleştirilen eşyalar ile farklı bir görüntü meydana gelmesini sağlar.
 • Ahşap Nişan Tepsisi: Doğa ve çevre duyarlılığı olanlar ile farklı bir tarzı yakalamak isteyenlerin son dönemde çok fazla tercih ettiği seçeneklerden birisidir. Tamamen doğal ve çevrede yer alan ürünlerden meydana gelmiştir.
 • Kasnak Nişan Tepsisi: Farklılık arayanlar için geliştirilen bir üründür. Kasnak, üzerinde gelin ve damat adayının isimlerinin yazdığı bir kumaş ve yüzüklerden oluşan sade bir set olarak dikkat çeker.
 • Deniz Kabuklu Nişan Tepsisi: Deniz kabuğundan oluşan bir üründür.

Bu seçenekleri kendiniz için çok daha özel hale getirme imkanınız olduğunu sakın unutmayın. Aldığınız gibi kullanmak zorunda değilsiniz ve üzerine bir takım ufak eklemeler yapabilirsiniz. Böylece sadece size özel bir tepsi ortaya çıkmış olacaktır. Antalya organizasyon için bu tür detaylar çok büyük bir öneme sahiptir ve gereken özen gösterildiğinde, bu tip detaylar sayesinde insanlar uzun süre bahse konu hatıraları hatırlar.

18.      Fotoğraf Çekimi Nasıl Yapılacak?

Günümüzde söz veya nişan organizasyon içerisindeki olmazsa olmazlardan birisi, fotoğraf çekimidir. Söz konusu çekimler, geçmişte de en önemli hususlar arasında yer almaktaydı. Benzer şekilde günümüzde de önemini korumaktadır. Fakat burada farklı bir anlayışın, hatta hatalı bir anlayışın olduğunu belirtmek isteriz. Bazı kişiler, günümüzde teknolojinin ilerlemesine bağlı olarak kullanılan cep telefonları ile bu çekimleri yapacağını iddia etmektedir. Bu son derece yanlıştır. Tamam, cep telefonlarının kameraları günümüzde oldukça gelişmiştir, ancak kesinlikle profesyonel bir fotoğraf makinesi ile karşılaştırılacak kadar gelişmiş olduğunu söylemek doğru olmaz.

Söz organizasyon için mutlaka profesyonel bir fotoğrafçının tercih edilmesi gerekir. Çünkü çekim yapmak sanıldığı kadar kolay değildir. Işığın ayarlanması, doğru açının belirlenmesi, arkadaki detaylara dikkat edilmesi… Bu tür ayarlamaların amatör kişiler tarafından yapılması mümkün değildir. Unutulmamalıdır ki, söz konusu tören hayatınızın en önemli detayları arasında yer alır. Bundan dolayı da gerekli özen gösterilmeli ve fotoğraf çekimine ayrı bir önem gösterilmelidir.

Antalya organizasyon noktasında beklentilerinizi en üst seviyede karşılayan firmamız, nişan törenine ilişkin en güzel anların, profesyonel bir fotoğrafçı tarafından fotoğraflanmasını sağlayacaktır. Ayrıca gelin ve damat adayının en özel anlarının ölümsüzleşmesi için de gerekli özen gösterilecek ve özel çekimler yapılması sağlanacaktır. Böylece fotoğraf çekimi noktasında beklentileri en üst seviyede karşılanmış olacaktır.

Fotoğraf çekimi, nişan ve söz organizasyon içerisinde en fazla zaman alan detaylardan birisidir. Bu aşamada gelin ve damat adayının sık sık fotoğrafları çekilecektir. Ancak bunun dışında davetlilerin de resimleri çekilecektir. Bunlar, nişan bitmeden çıkarılarak misafirlere hediye edilebilir. Bu, son derece şık bir hareket olacaktır. Ayrıca davetlilerin gelin ve damat adayı ile birlikte fotoğraf çekinmek isteyeceğini unutmamak gerekir. Bunun için resim çekme alanının hazırlanması gerekir.

19.      Nişan Hatırası Olarak Ne Verilecek?

Nişan ya da söz organizasyon planlaması yaparken, bu muhteşem törenin hafızalarda uzun süre kalması için davetlilere bir hediye verilmesi gerekir. Hatıra amaçlı olarak verilecek söz konusu hediyenin özenli bir şekilde seçilmesi son derece önemlidir. Bahse konu hediyenin seçilme sürecinin özenli olarak yapılması ve rasgele bir seçim yapılmaması gerektiği unutulmamalıdır.

Bu noktada farklı seçenekler vardır. Nişan organizasyon hatıraları şeklinde bir araştırma yapıldığında, farklı tarzda çok sayıda hediye seçeneği olduğu görülecektir. Bunlar arasından seçim yaparken, nasıl kullanılabilecekleri ya da nasıl çöpe gitmeyecekleri hususa da dikkate alınmalıdır. Bunun için genellikle magnet tarzındaki hatıralar tercih edilmektedir. Buzdolabı üzerine yapıştırılan magnetler, uzun süre çöpe atılmadan buzdolabı üzerinde kalabilmektedir. Bundan dolayı günümüzde en fazla tercih edilen ürünlerden birisi olduğu söylenebilir.

Magnetlerin haricinde çok küçük boyutlara sahip olan biblolar da tercih edilebilir. Bahse konu biblolar sayesinde davetlilere güzel bir anı bırakılmış olacaktır. Bibloların ya da magnetlerin seçimi sırasında genel tema dikkate alınmalıdır. Gelin adayının elbisesinin renginden genel konsepte kadar uygun bir hatıra olması gerektiği unutulmamalıdır.

20.      Nişana Nasıl Gelinmelidir?

Nişan organizasyon içerisindeki önemli noktalardan birisi de nişana nasıl gelineceğidir. Bunda farklı alternatifler olduğunun bilinmesi gerekir. Bazen hiçbir özel planlama yapmadan, gelin ya da damat adayının aracı ile nişan yapılacak olan yere gelinebilir. Bazen ise daha özel bir planlama yapılması, çok daha güzel olacaktır.

Bu noktada verilen hizmetler vardır. Örneğin nostaljik bir araç kiralanabilir ve damat adayı bu araç ile gelin adayını evinden alabilir. Tabi bütün bu anlar, fotoğraf kareleri ile anı defterine atılır. Araba ile gelirken dahi fotoğraf çekimi devam eder ve bu anlar, çok daha özel dakikalara dönüşmüş olur.

21.      Nişan Müzikleri Nasıl Seçilmelidir?

Bilindiği gibi nişan, söz ve düğün gibi organizasyonların olmazsa olmazları arasında müzik vardır. Bundan dolayı nişan organizasyon planlanması yapılırken müzik konusu kesinlikle atlanmamalıdır. Bu, son derece önemli bir konudur ve gereken özenin fazlasıyla gösterilmesi gerekir. Aksi takdirde sıkıcı bir ortam meydana gelir ki, bunu hiç kimse istemez.

Söz organizasyon için tercih edilecek müzikler incelendiğinde, farklı seçenekler olduğu görülecektir. Burada esas noktanın, nişanın yapıldığı yöre olduğu unutulmamalıdır. Örneğin Karadeniz bölgesinde yapılan bir nişan töreninde tercih edilecek müzikler ile İç Anadolu bölgesinde tercih edilen müziklerin aynı olması beklenemez.

Müziklerin ayarlanması esnasında farklı anlar için farklı seçeneklerin kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Mesela gelin ve damat adayının salona giriş yapmaları esnasında romantik bir müzik çalınmalıdır. Yine gelin ve damat adayının dansı ve pasta kesme töreni içinde özel müziklerin belirlenmesi gerekir. Bunlara ilişkin detaylar aşağıda yer almaktadır.

Gelin ve damadın salona girişleri için kullanılacak müziğin ağır bir havada ve romantik tarzda olması gerekir. Bu müzik ile bütün dikkatler gelin ve damada çevrilmelidir. Dans anında çalınacak müziğin ise romantik bir havası olması gerektiğini söylemeye gerek bile yoktur sanırım. Romantik dans müzikleri arasından bir seçim yapılabilir. Son olarak da davetlilerin gelmeye başladığı an ve takı töreninden sonrası için eğlenceli müzikler tercih edilmelidir. Bazı yörelerde bu anlar için oyun havaları tercih edilirken, bazı yörelerde ise daha genel olan fon müzikleri tercih edilebilir.

22.      Söz Çikolatası Nasıl Olmalıdır?

Günümüzde nişan ve söz genellikle aynı anda yapılmaktadır. Bundan dolayı nişan organizasyon içerisinde çikolata verilmesi gibi bir olay olduğu unutulmamalıdır. Eğer nişan ve söz birbirinden ayrı olarak yapılmışsa çikolatanın söz sırasında sunulduğu unutulmamalıdır. Çikolata seçimi noktasında yapılacak olan seçimin dikkatli bir şekilde gerçekleştirilmesi son derece önemlidir. Yani herhangi bir pastaneye giderek, herhangi bir çikolata alınması tam anlamıyla bir hayal kırıklığına neden olacaktır. Bundan dolayı planlama esnasında çikolata konusuna özen gösterilmesi gerektiğinin kesinlikle unutulmaması gerekir.

Söz çikolatası için farklı seçenekler vardır. Bu seçenekler incelendiğinde, kendi konseptinize uygun seçenekler olduğunu da göreceksiniz. Örneğin sadece bir ambalajın üzerinde gelin ve damat adayının isimlerinin yer aldığı seçenek tercih edilerek sade temaya uygun bir seçim yapılabilir. Bunun dışında çikolata üzerine gelin ve damat adayının isimlerinin baş harfleri bastırılabilir. Bu çikolata, gelen misafirlere de ikram edilebilir. Bu tür çikolatalar için daha önceden sipariş verilmesi gerektiği unutmamalıdır. Çünkü bunların hazırlanması zaman alacaktır.

Söz için getirilecek çikolatalar genellikle şekerlemelerden oluşmaktadır. Bunlar genellikle gümüş gondol adı verilen bir kaba konulmaktadır. Söz konusu gondol daha sonra ise özel kurdele ve benzer malzemeler ile süslenmektedir. Böylece ortaya çok özel bir ürün çıkmaktadır. Unutmayın, söz ya da nişan organizasyon ne kadar kusursuz olursa, yıllar sonra bundan o kadar fazla keyif alacaksınız.

23.      Kız İsteme Olacaksa Nasıl Yapılmalıdır?

Söz veya nişan organizasyon içerisindeki bir diğer önemli konu ise kız istemedir. Normalde kız isteme sözde yapılır, ancak günümüzde bu iki merasimin aynı anda yapılmasından dolayı söz konusu işlemin yapılması nişan töreni içinde de olabilmektedir. Bundan dolayı kız istemenin de planlanması gerekir.

Kız istemenin de yine aile büyüklerinden birisi tarafından yapılması gerekir. Burada da hitabet gücü yüksek olan birisinin tercih edilmesi gerektiği unutulmamalıdır. Kız isteme yapılırken bunun kameraya alınması ve bu anda gelin ve damadın tepkilerinin video şeklinde kaydedilmesi gerekir. Böylece ilerleyen yıllar için çok özel bir hatıra bırakılmış olur.

Kız isteme için daha önce ufak bir prova yapılması dahi yararlı olacaktır. Çünkü nihayetinde buradaki olayın son derece heyecanlı olduğunun unutulmaması gerekir. Heyecana bağlı olarak bazı ufak kazalar olabilir. Ya da bazı kelimeler yutulabilir. Dolayısıyla da ufak bir provanın yararlı olacağı unutulmamalıdır. Söz organizasyon için bahse konu durumun çok büyük bir önemi olduğu unutulmamalı ve kesinlikle dikkat edilmelidir.

24.      Söz Kahvesi İçin Kullanılacak Tepsi ve Fincan Nasıl Olmalıdır?

Söz ve nişan organizasyon yapılıyorsa akla gelmesi gereken önemli hususlardan birisi de kahve verme anıdır. Kahveleri dağıtılması ve damat adayına tuzlu kahve verilmesi, geleneklerimiz arasında yer alır. Söz konusu uygulama için özel bir tepsi ve fincan kullanılması gerektiği unutulmamalıdır. Hatta çok daha özel bir şeyler yapılabilir. Detaylar için okumaya devam.

Bilindiği gibi günümüzde çok özel elektronik aletler var. Bunlardan birisi de kahve makineleridir. Bu makinelerden bazıları öylesine özel ki, kahvelerin üzerine istenilen resmi ve yazıyı aktarabilmektedir. İşte gerekli bütçeniz varsa böyle bir makine alabilir ve kahve verme olayını çok daha özel hale getirebilirsiniz. Ancak Antalya organizasyon için ayırdığınız bütçede bu detaya pay vermemişseniz, daha farklı çalışmalar ile bunu telafi edebileceğinizi asla unutmayın.

Kahve için özel bir fincan ayarlanmalıdır. Bu fincan sadece damada özel olmalıdır. Diğer misafirlere verilecek olan kahvelerin fincanı standart olabilir. Bu noktada farklı alternatifler olduğunu unutmayın. Bu alternatiflerin haricinde kendinize özel bir ürün hazırlatma gibi bir imkanınız da bulunmaktadır. Bahse konu alternatiflerden birisi, fincan üzerine gelin ve damat adayının isimlerinin ya da sadece damat adayının isminin yazılmasıdır. Ayrıca bunların haricinde fincan üzerine esprili bir söz de yazılabilir.

Söz organizasyon içerisinde tepsinin de özel olarak ayarlanması gerekebilir. Bu tepsi ile nişan tepsisi karıştırılmamalıdır. Kahvelerin ikram edileceği tepsinin de genel konsepte uygun olması gerekir. Böylece genel tema bozulmamış olacaktır. Bu noktada sade ama şık bir tepsinin tercih edilmesinin mantıklı bir seçim olacağını söylemek yanlış olmayacaktır.

25.      Nişan Organizasyon İçin Ne Kadar Para Gerekir?

Nişan organizasyon için bilmek istediğiniz detaylar yukarıda yer almaktadır. Bu aşamadan sonra ise nişan için ne kadarlık bir bütçe gerektiği sorusuna cevap verilmelidir. Öncelikle her nişan ya da söz organizasyon işinin kendi içinde özel olduğunu unutmamak gerekir. Bundan dolayı ödenmesi gereken rakamlar arasında ciddi farklılıklar olacaktır. Bu bağlamda duymuş olduğunuz rakamların gerçeği yansıtmadığını ve bunların çok daha yüksek ya da düşük olabileceğini asla unutmayın.

Antalya organizasyon detaylarına göre ödenmesi gereken rakamlar farklılık gösterecektir. Bu aşamada gelecek olan davetli sayısı, davetlilere yapılacak ikramlar ve tutulacak olan salonun ayrı bir şekilde hesaplanması gerekir. Ancak nişan için gerekli bütçe sadece bu kısımdan oluşmaz. Bunun dışında kuaför, kıyafet, elbise, hediyeler, takılar, magnetler, yüzükler ve benzer detaylar için de ekstra ödemeler yapılması gerektiği asla unutulmamalıdır.

Burada bahsedilen detaylardan hangilerine söz organizasyon içerisinde yer verirseniz, onun maliyetini de dahil etmeniz gerekir. Fakat tamamını dahil etmeniz gerekmez. Bütçenize bağlı olarak bunlardan sadece bazılarını tercih edebilirsiniz. Ayrıca kıyafet ve takıların fiyatlarının oldukça değişken olduğu da unutulmamalıdır. Bundan dolayı ödemeniz gereken rakam, burada yapacağınız tercihlere bağlı olarak ciddi şekilde değişkenlik gösterebilir. Sahip olduğunuz bütçeyi en iyi şekilde kullanmak için gerekli araştırmaları yapmalı ve hiçbir işi aceleye getirmemelisiniz. Böylece bütçeniz ile en iyi organizasyonu yapabilirsiniz.

Uzun zamandır bu alanda hizmet veren firmamız, sizlerin çok daha özel bir şekilde bahse konu töreni gerçekleştirmeniz için gerekli özeni gösterecektir. Sahip olduğumuz tecrübe ve uzmanlık sayesinde tam hayalinizdeki gibi bir nişan töreni yapmanızı sağlarız. Salon içerisindeki bütün detaylar tarafımızca halledilir. Diğer ihtiyaçlarınız ve Antalya organizasyon konusunda ise fikir vererek sizlere yardımcı oluruz. Unutmayın, nişan töreni sizin hayatınızın çok özel bir anıdır. Bunun en özel şekilde olması için gerekli özeni gösterin. Yıllar sonra nişanınızı hatırladığınızda yüzünüzde gülümseme oluşmasını sağlayın.